צבעי מים

שימוש בצבעי מים מופיע כבר בציורי הקיר במערות האדם הקדמון ומאז שמשו צבעים אלה בתרבויות שונות: במצרים ,יוון ורומא שימשו צבעי המים לציור על קירות, במזרח הרחוק לציור על משי, ובימי הביניים השתמשו בצבעי המים לציור על קלף. צבע המים שימש לצרכים יומיומיים ולאו דווקא לאומנות. צביעת מפות, תכניות אדריכלות וכיוצא באלה.

הצייר הידוע הראשון שהשתמש בצבעי מים הוא אלברכט דירר במאה ה – 15. ציירים ידועים נוספים שהשתמשו בטכניקה זו הם וויליאם טרנר, פול קליי וג'ורג'יה אוקיף.

צבעי מים מורכבים מפיגמנט ומגומי ערבי המכיל שרף של שיטה אפריקנית. הצבע מגיע בטבליות יבשות או בשפופרות. הצבע מדולל במים והציור נעשה על גבי נייר אקוורל עבה. צבע המים הוא צבע שקוף. עובדה מעניינת היא שתוספת של גיר לבן הופכת את צבע המים לצבע גואש אטום.

הדף הוא מרכיב חשוב בציור בצבעי מים. הוא משמש תחליף לצבע הלבן והוא קובע את ספיגת הצבע ופיזורו. ניתן לצייר על דף יבש או על דף רטוב. עומק הצבע, שקיפותו ואטימותו, נקבעים על ידי מידת הדילול ומספר השכבות. צבע המים מתייבש במהירות ואינו ניתן ל"מחיקה" לאחר שהתייבש. קשה לבצע בו תיקונים אך תמיד ניתן להוסיף עוד ועוד שכבות.

שיטה בה אני משתמשת רבות בסטודיו שלי היא ציור בטכניקה הנקראת "רטוב על רטוב" על פי התפיסה האנתרופוסופית. בשיטה זו, הדף רטוב במשך כל הציור. טכניקה זו מביאה להתעוררות הנפש, יש בה תהליך מדטטיבי והתכנסות פנימה.

מזמינה אתכם למדיטציה של הציור - בטכניקת "רטוב על רטוב"

1.5 צבע מים רטוב על רטוב .jpg
1.4 ציור בצבע מים על דף יבש .jpg

#צבעימים #טכניקות

טכניקות נוספות :

Posts are coming soon
Stay tuned...